Kategoriler

Restoratif Diş Tedavisi

Resim

Diş Protezleri
Protez Uygulamalar çeşitli nedenlere bağlı olarak kaybedilmiş diş ya da dişlerin yerine yapay materyaller ile hazırlanan suni dişlerin uygulanması işlemlerini kapsamaktadır.
Protez Uygulamalar diş eti hastalıklarının tedavi edilemediği ya da tedavi için geç kalındığı durumlarda hastada oluşan diş ve kemik kaybının telafi edilmesi için gerçekleştirilmektedir.
Bir taraftan estetik diğer taraftan da fonksiyonel (çiğneme, konuşma vb.) anlamda hastanın olası kayıplarını gideren Protez Uygulamalar hem uygulama amacına hem de hastanın diş yapısına göre farklı yöntemler ile uygulanabilmektedir. Bu anlamda Protez Uygulamalar sabit protez, hareketli protez, total protez, parsiyel protez, hassas tutuculu protez ve imlant üzeri protez tedavi yöntemlerinden oluşmaktadır.


1) Sabit Protezler
Uygulanması, yenilenmesi ve çıkarılması işlemleri uzman diş hekimi tarafından gerçekleştirilen sabit protezler tek diş üzerine uygulanan kuronlar ya da diş eksikliklerinin tamamlandığı köprülerden oluşmaktadır. Sabit protez uygulamasında ilk olarak dişler uyuşturulur ve ardından çeşitli gereçler ile küçültülen dişe hazırlanan kuron ya da köprüler yapıştırılarak uygulanır.


2) Hareketli Protezler
Üst ve altta olmak üzere 2 parçadan oluşan hareketli protez uygulamalar hastanın birden çok ya da tüm dişlerini kaybettiği durumlarda ve eksik diş sayısının sabit protezler ile telafi edilemeyeceği durumlarda uygulanmaktadır. Hareketli Protezler çene üzerindeki eksik bazı dişlerin tamamlanması durumunda parsiyel protez, çenedeki dişlerin tümünün eksik olması durumunda ise total protez olarak iki ayrı uygulamayı bünyesinde barındırmaktadır. Bu protez uygulamalar hareketli özelliği nedeniyle istenildiği takdirde kişinin kendisi tarafından ağızdan çıkartılabilmektedir.
 

Güzelhisar Mah. Adnan Menderes Bulv. Kıbrıs Cd. No:58/1 09100 Efeler/Aydın
0256 213 40 15
info@eskiciogludis.com
www.eskiciogludis.com ©
X
Hemen Ara